Spa Ynetimi
 


 
Anasayfa      Hakkımızda      İletişim     
Skip Navigation Links
 
 

 

SPA HABERLERİ

SPA İnsan Kaynakları ve Kariyer 

 
Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeyde... 

AUSBILDUNGSPARTNER

Wellness - Nageldesign

Sport -Ausbildung


 

Facebook Spa Yönetimi twitter Spa Yönetimi


 

SPA & WELLNESS


SPA Nedir?
SPA kavramı, “Sallus Per Aquam” sözcüklerinin kısaltılmasıyla oluşturulmuştur. SPA, “sudan gelen sağlık” veya "suyla gelen sağlık" anlamını taşımaktadır. Kişilerin bedensel ve ruhsal olarak rahatlamalarını su aracılığı ile sağlayan her türlü sağlık uygulaması SPA kapsamı içerisinde ele alınmaktadır. Dünyada ve ülkemizde farklı türlerde uygulamalara rastlamak mümkündür.

 

Turizmin gelişmesiyle, termal ve SPA ile ilgili uygulamaların geliştiği varsayılmakla birlikte ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinememektedir. Ancak, insanın en eski çağlarda bile sıcak su kaynaklarından çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için faydalandığı bilinmektedir. İlk olarak Yunanlılar tarafından sıcak suyun sağlığı geliştirdiğine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Daha sonra Roma’lılar tarafından sağlığın geliştirilmesine yönelik su kaynakları bulunmuş ve savaşa giden askerlerin zindelik kazanmalarını sağlamak amacıyla bu suları kullanmalarına izin verilmiştir. Romalılardan esinlenerek Bizanslılar da Yalova civarında ilk kaplıcalarını kurmuşlardır.

 

Bu zamanda özellikle Anadolu’da sağlığı geliştirmek amacıyla suyun kullanıldığı tesislerin yapılmasına büyük önem verilmiştir. Uzun zamanlar termal suların şifa vermesinden dolayı kutsal sayıldıkları bilinmektedir.

Rönesansla birlikte kaplıca ve hamam yapıları tüm Avrupa’ya yayılmış ve büyük ilgi görmüştür. Bu ilgi ilerleyen zamanlarda kaplıca, banyo ve hamamları içinde barındıran turistik yapıların oluşması ile kendini göstermiştir.


Günümüzde SPA uygulamaları çok farklı alanlarda olmakta ve kişilerin sağlıklarını kazanmak veya geliştirmek amacıyla suyun ve diğer doğal kaynakların çeşitli kullanım alanları yaratılmıştır.  

SPA Uygulamaları: Hidroterapi (Su terapisi), Thalasso terapi (deniz suyu ile yapılan terapi ), Balneoterapi (kaplıca suyu ile yapılan terapiler ), Bitki, deniz-termal çamur banyoları ve diğerleri şeklinde yapılmaktadır.

 


Uluslararası SPA Birliği (ISPA-EUSPA)' nin yapmış olduğu sınıflandırması;
  • Kulüp SPA: Üyelik usulüyle çalışan, aynı zamanda günlük SPA aktivitelerinden de faydalanılmasına olanak sağlayan merkezlerdir.
  • Yolcu Gemisi-Cruise SPA: Tatil amaçlı ulusal ve uluslararası deniz yolculuğu yapan kişilerin SPA hizmetlerinden faydalanabilmeleri için oluşturulmuş gemi içinde bulunan merkezlerdir.
  • Günlük SPA (DaySPA): Günübirlik olarak SPA hizmetlerinden faydalanabilmek için oluşturulmuş merkezlerdir. Genellikle kişiler günlük iş stresinden kurtulmak için bu hizmetlere başvururlar.
  • Ziyaret/ Tatil Destinasyon SPA: SPA hizmetlerinden yaralanarak, rahatlamak, sağlıklarını iyileştirmek ve geliştirmek isteyen kişilere profesyonel bir ekip tarafından sunulan hizmettir. Bu merkezlerde kişiler aynı zamanda konaklamaktadırlar.
  • Sağlık/ Medikal/ Tıbbi SPA: Modern SPA hizmetlerinin geleneksel yöntemler ile birlikte kullanılarak tedavi amaçlı sunulan hizmetlerdir. Burada amaç kişilerin bozulan sağlıklarını yerine getirmektir.
  • Termal/ Mineral/ Kaplıca (jeotermal) SPA:  Kaynağından alınarak kullanılan doğal mineral, termal veya deniz suyu ile yapılan SPA-WELLNESS hizmetlerini ve hidroterapi uygulamalarını kapsamaktadır.
  • Tatil/Dinlenme Yeri/ Otel/Resort SPA: Bir tatil merkezi veya otel içinde faaliyet gösteren profesyonelce yönetilen SPA hizmetlerini kapsamaktadır.  Sağlığın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için otelin mutfağından fitness merkezine kadar tüm ünitelerin SPA ile ilişkilendirildiği görülmektedir. Bu yerlerde SPA hizmetleri hem günlük hem de uzun süreli olarak gerçekleştirilmektedir.


Tuz Odası Kurulumu
Tuz Odası Kurulumu


Spor Merkezi Kurulumu


Ozon Tek Yetkili Satıcısı
0232 422 40 41

 

 spayonetimi.com tüm hakkı saklıdır